Titan Garden 8 447 Kč Dovolená Hotel Titan Garden Alanya, All inclusive, Last minute Detail zájezdu > Hotel Kervan 7 356 Kč Dovolená Hotel Kervan Side, All inclusive, výborné hodnocení 86 % Detail zájezdu > Arcanus Resort 8 930 Kč Dovolená Hotel Arcanus Side, All inclusive, 8 dní, TOP nabídka Volné termíny >

Turecko Last Minute

Last minute zájezdy do Turecka využívají každoročně tisíce lidí. Kolik na nich lze ušetřit? Do jakých tureckých letovisek cestovky last minute zájezdy nabízejí nejčastěji? A v jakém předstihu před odletem je nejlepší zájezd rezervovat?

Kolik jsem schopný ušetřit?

Cena last minutů je strašně variabilní. Měli byste vědět, že na mnohých z nich neušetříte ani korunu! Cestovní kanceláře totiž pod označením „last minute dovolená“ velice rádi nabízejí zájezdy i s dvouměsíčním předstihem. Nezlobte se mě, ale když kupuji něco dva měsíce před odletem, tak to nabídka na poslední chvíli není ani náhodou. Proto pozor na to.

Standardně cestovní kanceláře zájezdy zlevňují 10 dní před plánovaným odletem, dovolená je zlevněná většinou od 10 do 30%, tj. koupí takového zájezdu lze ušetřit 3 000 Kč.

Existují ale nabídky i mnohem výhodnější. Buď v rámci tzv. super last minute zájezdů (tři dny před odletem) nebo v rámci last minute nabídek na začátku (duben, květen)  a ke konci turistické sezóny (říjen), kdy je po zájezdech menších poptávka.  V těchto obdobích cena pod 8 000 Kč za týdenní letecký zájezd není ničím výjimečná.

Turecko = levná last minute dovolená

Fakt, že v  Turecku je celkem levně (viz. ceny v Turecku), se odráží i na last minutech. V hlavní sezóně (červenec, srpen a září) v Turecku můžete čekat následující ceny (ceny jsou orientační vycházející z last minute nabídek z minulého roku)…

  • Ubytování ve 3* hotelu, 8 dní, polopenze – 9 560 Kč
  • Ubytování ve 3* hotelu, 8 dní, plná penze –  10 300 Kč
  • Ubytování ve 4* hotelu, 8 dní, plná penze – 11 500 Kč
  • Ubytování ve 4* hotelu, 8 dní, all inclusive – 12 900 Kč
  • Ubytování v 5* hotelu, 8 dní, all inclusive – 15 000 Kč

Sami vidíte, že Turecko i hlavní sezóně vychází celkem příznivě, cenová hladina zájezdů je srovnatelná s last minuty do Tuniska, naopak Last minute zájezdy do Řecka vycházejí dráž.

A nyní už samotný rozcestník po jednotlivých tureckých letoviscích…

Turecko last minute

Dovolená na pláži v Bodrumu, Turecko
autor: myshu, flickr.com, CC BY-ND 2.0

Co to vlastně last minute je?

Last minute (někdy též last moment), to je především marketingový tah, který cestovní kanceláře používají ke zvyšování svých prodejů. Cestovky mají většinou nasmlouvanou pevnou kapacitu v letadlech i pevnou kapacitu v hotelech, tu se logicky  snaží vyprodat do posledního místa a v případě, že se jim to v průběhu roku nepovede, zájezdy před termínem odletu zlevňují.

Hovoříme-li o dovolené typu last minute, mluvíme tedy o zájezdu, jehož cena byla cestovní kanceláří cca dva týdny před datem odletu zlevněna za účelem jeho urychleného prodání. Sleva se pohybuje v desítkách procent. Bohužel není výjimečné, že cestovky tento původní význam zneužívají a označují jim o své ostatní zájezdy, jak jsem uvedl výše.

Výhody vs. Nevýhody last minute

  • Výhody: nižší cena (sleva většinou ve výši 10, 20, 30, výjimečně až 40%)
  • Nevýhody: omezená dostupnost volných termínů, omezená dostupnost konkrétních letovisek a hotelů, nutnost rychlé rezervace a urychleného zaplacení celé výše ceny daného zájezdu

Super last moment

Kromě last minutů se čím dál tím více používá i označení super last minute, případně super last moment. Neexistuje ustálená definici, v rámci nabídek cestovních kanceláří se super last momenty objevují tři dny před plánovaným odletem, nicméně stejně tak se označuje možnost zakoupit zájezd přímo na letišti a to jen několik hodin před odletem.  Dovolená typu super last minute, ať už je to do Turecka nebo kamkoliv jinam je vhodná pouze pro časově velmi flexibilní zákazníky.

Aktuální předpověď počasí
Dnes Zítra Pozítří
Jasno - počasí v Turecku, Alanya
Jasno
27°/20°
Jasno - počasí v Turecku, Alanya
Jasno
30°/20°
Jasno - počasí v Turecku, Alanya
Jasno
29°/19°
Teplota vzduchu přes den a v noci Podrobné informace o počasí v Turecku
Fotky z Turecka
Dovolená Alanya Fethiye Turecko
Istanbul Icmeler Turecko
Bodrum Marmaris Turecko
Last minute zájezdy
Titan Garden 8 730 Kč Dovolená Hotel Titan Garden Alanya, All inclusive, Last Minute 2020 Detail zájezdu > Hotel Kervan 7 336 Kč Dovolená Hotel Kervan Side, All inclusive, výborné hodnocení 88 % Detail zájezdu > Arcanus Resort 8 730 Kč Dovolená Hotel Arcanus Side, All inclusive, 8 dní, TOP nabídka Volné termíny > Skrýt
Zavřít  X Zavřít toto okno