Titan Garden 8 447 Kč Dovolená Hotel Titan Garden Alanya, All inclusive, Last minute Detail zájezdu > Hotel Kervan 7 356 Kč Dovolená Hotel Kervan Side, All inclusive, výborné hodnocení 86 % Detail zájezdu > Arcanus Resort 8 930 Kč Dovolená Hotel Arcanus Side, All inclusive, 8 dní, TOP nabídka Volné termíny >

Turecko Istanbul

Istanbul nebo také Konstantinopol či Cařihrad, město existující již od dob Byzantské říše (o čemž svědčí i řada památek) nabízí mix orientální exotiky i evropské historie, díky své poloze rozkládající se na dvou kontinentech. Kromě toho, že je to nejmodernější město Turecka a také významná obchodní křižovatka, je často nazýváno také jako brána Orientu, což vám svou pestrou atmosférou jistě potvrdí.

istanbul turecko

Istanbul – pohled na evropský břeh
autor: masochismtango, flickr.com, CC BY-SA 2.0

Istanbul – základní informace

Istanbul, město s velmi bohatou historií, vznikl již v dobách antiky a ve 4. století byl přeměněn v metropoli celé východořímské říše Konstantinem I. Velikým, který ho také po sobě nechal pojmenovat. Město je rozděleno úžinou Bospor, která také dělí evropský a asijský kontinent. Město je hustě zalidněno, žije v něm 13 600 000 obyvatel. Istanbul nabízí k návštěvě nejen velké množství historických památek, ale také jedinečný zážitek z nákupů v místních obchodech, které jsou navíc výrazně levnější, než ve zbytku Evropy.

Navštivte Istanbul: letenka + ubytování na 3 noci, Rezervujte už za 4 103 Kč 

Doprava po Istanbulu

V Istanbulu, stejně jako v Praze, je nejvyužívanější prostředek hromadné dopravy metro. Na rozdíl od toho pražského je ale převážně nadzemní, proto spíš připomíná naše tramvaje. V centru „metro“ do podzemí vůbec nezajíždí. Na cestování metrem se kupuje žeton, který slouží pro průchod turniketem. (tato informace nemusí být zcela korektní v době vašeho čtení této stránky, systém městské dopravy se nejen v Istanbulu rychle mění). Pozor ale na to, že za každý přestup je potřeba jeden žeton (tedy pokud přestupujete 3x, koupíte si také 3 žetony).

Speciální sorta dopravy jsou lodě. V Istanbulu plní velmi důležitou funkci veřejné dopravy. Jezdí především mezi Evropou a Asií, ale umožňují přesuny i mezi různými zátokami. Lodě jsou dostatečně prostorné a je možné sedět i na palubě. Lodní plavba je určitě jeden z nejpříjemnějších způsobů dopravy, proto, budete-li mít čas, určitě ji vyzkoušejte. Navíc poznáte město jinak, než jak je to možné z pevniny.

Istanbul a nákupy

Nakupování v Istanbulu je jedinečným zážitkem, především pokud vyrazíte na proslulý Velký bazar. Navzdory názvu je to obrovský trh, kde najdete přes 4 000 malých obchůdků.  Seženete tu téměř veškeré klasicky osmanské zboží od textilu a látky, přes šperky až po starožitné kousky. Další významný bazar je Egyptský, který je sice o dost menší než Velký, ale má své kouzlo. Nakoupit tu můžete všelijaké druhy koření a sušeného ovoce. Pokud nestojíte o exotické trhy a máte zájem nakupovat v běžných obchodech, tak ty najdete je v oblasti Taxim. Rozhodně se vyhněte nákupům od pouličních prodavačů poblíž památek, protože jejich zboží vám nevydrží pravděpodobně ani do odletu domů, jasně řečeno, prodávají šmejdské kusy.

Stručně k istanbulskému počasí

Pro Istanbul je typický mix několika klimatů včetně toho typicky středomořské, ale také subtropicky vlhkého. Díky celkem velké rozloze města má každý kout města svoje vlastní mikroklima. Detailně o počasí v Istanbulu zde, tady snad jen uvedu, že velmi časté tu jsou mlhy a pro názornost průměrné denní teploty v jednotlivých měsících:

Leden (9°C), únor (10°C), březen (12°C), duben (17°C), květen (22°C), červen (27°C), červenec (29°C), srpen (29°C), září (26°C), říjen (20°C), listopad (16°C) a prosinec (11°C).

Přikládám aktuální předpověď počasí pro Istanbul na následujících 6 dní:

The location could not be found.

hagia sofia istanbul

Hagia Sofia v Istanbulu
autor: Arian Zwegers, flickr.com, CC BY 2.0

Památky

Nejstarší památkou ve městě je Konstantinův sloup.  Pokud raději obhlídnete exotičtější stavby, jděte se podívat na Modrou mešitu, což je druhá nejvýznamnější dominantu města po chrámu Hagia Sofia. Jde o největší mešitu ve městě, jejíž stěny jsou obloženy modrými dlaždicemi a zvláštností je jejích šest minaretů. Pro milovníky antického umění je povinností navštívit Archeologické muzeum.

Tip na výlet: Na severu poloostrova se nachází zátoka zvaná Halič. Přes most se dostanete do čtvrtí Beyoğlu, kde najdete Galatskou věž, odkud máte jeden z nejkrásnějších pohledů na město.

Hagia Sofia

Hagia Sofia nebo také Chrám Svaté Boží Moudrosti je hlavním symbolem Istanbulu. Stavbu nechal vybudovat v 6. století císař Justinián I. a údajně se na ní po dobu šesti let podílelo na 10 000 mužů. Kromě toho, že se jedná o jednu z největších náboženských budov na světě, je považována za nejhonosnější stavbu byzantské architektury. V současnosti katedrála slouží jako muzeum.

Více informací o Chrámu Svaté Boží Moudrosti v Istanbulu zde.

Ubytování

Nocleh v Istanbulu lze sehnat za velmi příznivé peníze. Rezervovat hotel předem určitě doporučuji v hlavní sezóně, tj. v létě, v ostatních termínech vždy seženete nocleh i přímo na místě. Nejlépe se hledá ubytování ve čtvrti Sultanahmet pod Modrou mešitou, kde jsou soustředěny pensiony i menší hotýlky se střešními terasami.

Přehled eurovíkendů v Istanbulu už za 4 311 Kč

Eurovíkendy v Istanbulu jsou skvělou příležitostí, jak ušetřit peníze a zároveň během pár dnů poznat z města to nejlepší. U většiny cestovních kanceláří máte na výběr, zda chcete eurovíkend i s průvodcem a zajištěným transportem, což vám pobyt rozhodně usnadní. Pokud máte rádi pohodlí za příznivou cenu – eurovíkend ve městě Istanbul pro vás bude pravděpodobně nejlepší volba.

Aktuální předpověď počasí
Dnes Zítra Pozítří
Jasno - počasí v Turecku, Alanya
Jasno
27°/20°
Jasno - počasí v Turecku, Alanya
Jasno
30°/20°
Jasno - počasí v Turecku, Alanya
Jasno
29°/19°
Teplota vzduchu přes den a v noci Podrobné informace o počasí v Turecku
Fotky z Turecka
Dovolená Alanya Fethiye Turecko
Istanbul Icmeler Turecko
Bodrum Marmaris Turecko
Last minute zájezdy
Titan Garden 8 730 Kč Dovolená Hotel Titan Garden Alanya, All inclusive, Last Minute 2020 Detail zájezdu > Hotel Kervan 7 336 Kč Dovolená Hotel Kervan Side, All inclusive, výborné hodnocení 88 % Detail zájezdu > Arcanus Resort 8 730 Kč Dovolená Hotel Arcanus Side, All inclusive, 8 dní, TOP nabídka Volné termíny > Skrýt
Zavřít  X Zavřít toto okno