Titan Garden 8 447 Kč Dovolená Hotel Titan Garden Alanya, All inclusive, Last minute Detail zájezdu > Hotel Kervan 7 356 Kč Dovolená Hotel Kervan Side, All inclusive, výborné hodnocení 86 % Detail zájezdu > Arcanus Resort 8 930 Kč Dovolená Hotel Arcanus Side, All inclusive, 8 dní, TOP nabídka Volné termíny >

Ceny v Turecku

Pojďme se společně podívat na to, jak je na tom Turecko s cenami. Jak vysoké jsou ceny v tureckých restauracích? Za kolik se dá v Turecku udělat nákup základních potravin?  A jak levné nebo drahé do Turecka zájezdy?

Turecko je pro průměrného Čecha poměrně levná země. Ve vnitrozemských oblastech jsou ceny nižší, než na které jsme zvyklí od nás, na pobřeží v letoviscích a v jiných turisticky vyhledávaných oblastech (např. v Istanbulu) jsou ceny stejně vysoké jako u nás.

Ceny zájezdů

Cenové rozpětí zájezdů je veliké, snadno seženete zájezdy s cenou nad 20 000 Kč za osobu, třeba to velmi kvalitního letoviska Belek, které je tvořeno na Turecko dost moderními čtyř a pěti hvězdičkovými hotely. Každého spíš zajímá ale ta spodní cenová hranice.

Obecně lze říci, že dovolená v Turecku je stejně drahá jako dovolená v Tunisku. (pozn. než slovo drahá by se hodilo spíš slovo levná 🙂 ). Stručně řečeno zájezdy do Turecka se dají sehnat velice levně. Hned Vám dám příklad:

Ačkoliv by se mohlo na první pohled zdát, že cena je smyšlená, rozhodně vymyšlená není. Tento zájezd (detail zájezdu zde) je, respektive v době psaní tohoto textu byl dostupný a bylo ho možné rezervovat prostřednictvím agentury Invia.

Jinými slovy ceny zájezdů do Turecka mohou velmi atraktivní, je nutné si ale počkat na tu správnou nabídku (viz. last minute Turecko)

ceny v Turecku

I v letoviscích ulice lemují tradiční obchůdky
autor: Augapfel, flickr.com, CC BY 2.0

Ceny potravin v Turecku

Potraviny jsou celkem levné. Opět levněji je ve vnitrozemí, v letoviscích na pobřežích jsou ceny v průměru o třetinu vyšší. Zde pár příkladů základních potravin jejich přepočítané ceny české měny (v Tureckou se platí tureckou lirou, kurz liry ke koruně je 1 TL = 9 Kč)

  • 1 chleba (půlka našeho) za 8 Kč
  • 1,5 litru vody za 11 Kč
  • 25 deka tvrdého sýra za 40 Kč
  • 25 deka tvrdého salámu za 30 Kč
  • 1 kg rajčat za 23 Kč 

Uvedené ceny jsou z těch dražších oblastí, z letovisek na Turecké Riviéře. Vidíte, že i zde jsou o něco nižší než ceny potravin u nás v supermarketech.

Ceny v tureckých restauracích

Ani jídlo menu v restauraci nevychází nijak draze, v letoviscích na pobřeží to je opět srovnatelné s restauracemi u nás. Polévka vás vyjde na 30 Kč, hlavní jídlo na 90 Kč a více. Restaurace u pobřežních promenád a přístavů bývají o něco dražší. Pozor na to, že v některých podnicích mají dva cenově rozdílné jídelní lístky. Zatímco v jednom jsou cena uvedeny v turecké měně, v druhém v eurech, případně jiné mezinárodní měně. Ceny v eurech jsou často po přepočtu vyšší, než ceny v domácích tureckých lirách. Při návštěvě restaurace na to myslete.

Ceny dopravy

Pokud se chystáte Turecko trochu procestovat a dovolenou netrávit jen opalováním se u moře, potom počítejte, že jízdenky do dálkových autobusů stojí cca 0,9 Kč na 1 km, respektive 1 TL na 10 kilometrů. Stejné ceny platí i pro dálkovou mikrobusovou dopravu.

Lístek do městského autobusu, do tzv. dolmuše stojí 1,5 turecké liry, tedy zhruba 14 českých korun. Pro dopravu po Istanbulu pravděpodobně vyžijete místní tramvaj, kterou to ovšem nazývají metro, tak ne abyste hledali eskalátory do metra. Cena jednoho lístku činí 2 TL, cca 18 Kč.

Kam dál? Přečtěte si o pitné vodě v Turecku nebo začněte s výběrem dovolené v jednom z tureckých letovisek tím, že o nich přečtete více a zjistíte, kde na Vás čeká jaká pláž….

Dovolená Alanya | Dovolená Side | Dovolená Kemer | Dovolená Bodrum | Dovolená Belek

Zájezdy pak doporučuji vybírat na Dovolena.cz, Invia.cz a Travelportal.cz

Aktuální předpověď počasí
Dnes Zítra Pozítří
Jasno - počasí v Turecku, Alanya
Jasno
27°/20°
Jasno - počasí v Turecku, Alanya
Jasno
30°/20°
Jasno - počasí v Turecku, Alanya
Jasno
29°/19°
Teplota vzduchu přes den a v noci Podrobné informace o počasí v Turecku
Fotky z Turecka
Dovolená Alanya Fethiye Turecko
Istanbul Icmeler Turecko
Bodrum Marmaris Turecko
Last minute zájezdy
Titan Garden 8 730 Kč Dovolená Hotel Titan Garden Alanya, All inclusive, Last Minute 2020 Detail zájezdu > Hotel Kervan 7 336 Kč Dovolená Hotel Kervan Side, All inclusive, výborné hodnocení 88 % Detail zájezdu > Arcanus Resort 8 730 Kč Dovolená Hotel Arcanus Side, All inclusive, 8 dní, TOP nabídka Volné termíny > Skrýt
Zavřít  X Zavřít toto okno