Titan Garden 8 447 Kč Dovolená Hotel Titan Garden Alanya, All inclusive, Last minute Detail zájezdu > Hotel Kervan 7 356 Kč Dovolená Hotel Kervan Side, All inclusive, výborné hodnocení 86 % Detail zájezdu > Arcanus Resort 8 930 Kč Dovolená Hotel Arcanus Side, All inclusive, 8 dní, TOP nabídka Volné termíny >

Turecko Marmaris

Marmaris, dříve idylická rybářská osada, dnes poměrně rušné a velmi oblíbené letovisko a cíl turistů z celé Evropy, leží Egejské Riviéře, čili turecké turistické oblasti při pobřeží Egejského moře. Díky své plné turistické vybavenosti se tu návštěvníci cítí jako v ráji. Dovolenou zde člověk může trávit všelijak. Od koupání a opalovaní, přes plážové a vodní sporty a gurmánské zážitky v místních vyhlášených restauracích až po výlety ke známým tureckým atrakcím včele s Pamukkale.

Letovisko Marmaris

Město Marmaris bylo až do 80. let poklidnou rybářskou vesnicí, která si žila svým životem. Poloha Marmarisu u nádherné tmavě modré zátoky, které zde moře vytváří, ho předurčila k oblíbené dovolenkové destinace. Původní život Marmarisu byl rázem zpečetěn. V polovině 80. let se město začalo rychle rozrůstat a začaly vznikat první hotely. Dnes letovisko patří k těm nejvěhlasnějším destinací v Turecku vůbec a každoročním cílem turistů z celé Evropy.

Ostatně o jeho oblíbenosti svědčí i fakt, že stálá populace 30 tisíc obyvatel se v hlavní letní sezóně (především červenec a srpen) několikanásobně zvětšuje.

Marmaris leží v Muglanské provincii na jihozápadě Turecka. Podobně jako blízký Icmeler leží v místech, kde se mísí vody Egejského moře s vodami Středozemního moře. Letovisko se nachází u romantického zálivu, jehož atmosféra je umocněna okolním prostředím. Pobřeží je totiž relativně kopcovité a svahy svažující se k Marmarisu jsou porostlé zelenými borovicovými háji. Z Marmarisu to není daleko na řecký ostrov Rhodos, na který se odsud můžete lodí v rámci některého z výletů vypravit.

marmaris turecko

Pohled na letovisko Marmaris, Turecko
autor: Mstyslav Chernov, wikipedia.org, CC BY-SA 3.0

Pozor, cestovní kanceláře velmi často uvádí lokalitu Marmaris i k hotelům, které přímo zde neleží, nýbrž se nachází v okruhu 15, 20 kilometrů odsud. Jde o ubytování v letovisku Icmeler nebo Akyaka. Icmeler leží u stejného zálivu jako Marmaris a je považován za jakousi jeho levnější a klidnější variantu. Akyaka je maličké a letovisko nacházející se severně odsud, leží v jiném zálivu.

Ačkoliv při dovolené v Marmarisu vám scházet nic nebude, někteří možná ocení více klidu a více soukromí. Toto letovisko je relativně rušné. Svoji velikostí a svým pulzujícím životem a městským ruchem mi připomíná tureckou Alanyu a ještě více město Kos na stejnojmenném ostrově, ostrově Kos.

Doprava do Marmarisu

Pojedete-li na zájezd do Marmarisu nebo okolí, velmi pravděpodobně přistanete na letišti u Dalamánu. Letiště Dalaman airport je odsud vzdálené 80 kilometrů, transfer busem z letiště do některého z místních hotelů je tak přiměřeně dlouhý a netrvá déle než 75 minut. Alternativou k letišti Dalaman je letiště Bodrum, 120 kilometrů odsud, jež také může některá z cestovních kanceláří pro lokalitu Marmarisu využívat. Potom transfer trvá 110 minut.

Přístav

Milovníci lodí budou v Marmarisu nadmíru spokojeni. Je tu totiž pěkný přístav. Původně rybářské kotviště dnes slouží jako zastávka plachetnic a jachet. Zde musím být zcela otevřený a říct, že fakt, že tu zbohatlíci v podvečer zakotví, zvedá ceny v místních restauracích. On je ostatně Marmaris považován za jedno z těch kvalitnějších a zákonitě i dražších tureckých destinací. Tato skutečnost ale nic nemění na tom, že i sem se dá zájezd sehnat za rozumné peníze. Aktuální nabídka levných zájezdů do Marmarisu je k nahlédnutí zde.

Od přístavu směrem na západ vede podél zálivu hlavní pobřežní třída, nejdříve ulice Barbaros, která lemuje pobřeží a mění název na Gordon. Třída Gordon pak ústí do ulice Ataturk, jež vede podél pláže a na samý konec města.

marmaris dovolená

Krajina nad Marmarisem
autor: Andrew_D_Hurley, flickr.com, CC BY-SA 2.0

V Marmarisu můžete naštívit osmanský hrad vybudovaný nad přístavem. Hrad je menší než v Alanyi nebo v tuniském letovisku Tabarka, ale za navštívení stojí. Vstup je za 5 TL (pozn. TL je zkratka pro tureckou liru / turkish lira). Marmaris je zaslíbený procházkám, ve městě narazíte na neuvěřitelné množství kaváren a restaurací.

Marmaris – pláže a koupání

V Marmarisu je jedna hlavní pláž, pláž, kterou lemuje třída Ataturk. U centra Marmarisu působí až moc městsky, moc lidí a relativně málo místa. Lepší koupání je dál od přístavu. Pláž je písečná s jemnými oblázky a až na pár zanedbatelných přerušení pokračuje až do 9 kilometrů vzdáleného Icmeleru.

Na pláži mají některé hotely vyhrazena lehátka přímo pro své hosty, jiná lehátka spolu se slunečníky jsou k dispozici za poplatek.

Kromě slunění a koupání je v Marmarisu populární beach volejbal. Dovolená tu tak může být i jemně sportovní. bohužel tu je na to nedostatek místa tak, aby byl prostor pro takové množství hřišť, které by uspokojilo všechny. Populární je windsurfing, potápění a přímo v Marmarisu je akvapark a delfinárium.

Dovolená v Marmarisu

Marmaris je ideální pro toho, komu na dovolené nestačí jen klidný odpočinek na pláži, ale kdo potřebujete pořádné vyžití. Aktivit je v Marmarisu nespočet. Chcete-li mít ale především soukromí a na dovolené si přejete hlavně zrelaxovat a odpočinout, Marmarisu se vyhněte.

Právě dostupné zájezdy od všech českých cestovních kanceláří do Marmarisu, ale i do celého Turecka, si prohlédněte zde.

Už jsem předeslal, že cenově je Marmaris nad tureckým průměrem. Ušetříte, využijete-li last minute zájezd. Všechny dostupné nabídky zájezdů na poslední chvíli tady: dovolená Turecko last minute.

Stručně k počasí v letovisku Marmaris

V Marmarisu je teplo, v létě se tu pořádně ohřejete, ostatně jako kdekoliv jinde v Turecku, teplota moře dosahuje 25°C. Teplota vzduchu se pohybuje většinou do 36°C (denní maxima). Více o počasí v letovisku Marmaris.

Hlavní sezóna: červen, červenec, srpen a září.

Vedlejší sezóna: květen a říjen.

Předpověď počasí pro letovisko na následujících šest dní:

The location could not be found.

 

Aktuální předpověď počasí
Dnes Zítra Pozítří
Jasno - počasí v Turecku, Alanya
Jasno
27°/20°
Jasno - počasí v Turecku, Alanya
Jasno
30°/20°
Jasno - počasí v Turecku, Alanya
Jasno
29°/19°
Teplota vzduchu přes den a v noci Podrobné informace o počasí v Turecku
Fotky z Turecka
Dovolená Alanya Fethiye Turecko
Istanbul Icmeler Turecko
Bodrum Marmaris Turecko
Last minute zájezdy
Titan Garden 8 730 Kč Dovolená Hotel Titan Garden Alanya, All inclusive, Last Minute 2020 Detail zájezdu > Hotel Kervan 7 336 Kč Dovolená Hotel Kervan Side, All inclusive, výborné hodnocení 88 % Detail zájezdu > Arcanus Resort 8 730 Kč Dovolená Hotel Arcanus Side, All inclusive, 8 dní, TOP nabídka Volné termíny > Skrýt
Zavřít  X Zavřít toto okno