Titan Garden 8 447 Kč Dovolená Hotel Titan Garden Alanya, All inclusive, Last minute Detail zájezdu > Hotel Kervan 7 356 Kč Dovolená Hotel Kervan Side, All inclusive, výborné hodnocení 86 % Detail zájezdu > Arcanus Resort 8 930 Kč Dovolená Hotel Arcanus Side, All inclusive, 8 dní, TOP nabídka Volné termíny >

Počasí v Turecku

Jaké počasí je pro Turecko typické? ☀️ Jaká je nejvyšší teplota vzduchu v odpoledních maximech? Kdy je teplota moře v Turecku ideální na koupaní? Jak dlouho trvá koupací sezóna? Pokud vás zajímají odpovědi, pak jste na správném místě…

Turecko, počasí mnoha tváří a podob

Vzhledem k velké rozloze Turecka je evidentní, že ne všude budou stejné teploty a ne všude bude panovat stejné počasí. Ráz počasí je určován klimatem. Zatímco v turisticky vyhledávaných pobřežních oblastech (počasí Egejská Riviéra a počasí Turecká Riviéra) převládá typické teplé středomořské klima, ve vnitrozemí je podnebí spíše kontinentálního rázu.

Počasí se v tureckém vnitrozemí vyznačuje horkým a suchým létem a relativně chladnou zimu s občasnými dešťovými a ve vyšších polohách sněhovými přeháňkami. Jiné je severní pobřeží Turecka, kde převládá klima mírného pásu, tedy teplá léta a mírné zimy s dostatkem vláhy po celý rok.

Zajímavost: věděli jste, že rekordní sněhová pokrývka naměřená v tureckém Istanbulu měřila neuvěřitelných 80 cm?

Pokud ale plánujete vyrazit do Turecka na dovolenou k moři, budou vás zajímat především dvě následující oblasti…

Počasí Turecká Riviéra

Turecká Riviéra, tedy oblast u antalyjského zálivu na jihu Turecka, je nejoblíbenější tureckou turistickou oblastí. Najdete tu letoviska jako je Side, Belek, Alanya, Konakli a mnoho dalších.

Počasí na Turecké Riviéře je v létě horké. Nejteplejším měsícem je srpen, kdy teploty přes den dosahují k 36 °C. Velice teplé tu jsou i noci, protože 24 hodinové letní průměry činí úctyhodných 29°C. V letních měsících sluníčko svítí 12,7 hodiny denně, je téměř neustále jasno a prakticky neprší. V létě déšť krajinu osvěží maximálně jednou na měsíc, ale ani to nemusí být pravidlem.

Zajímá-li Vás počasí v konkrétním letovisku, využijte tento rozcestník:

Počasí Alanya | Počasí Antalya| Počasí Side | Počasí Kemer | Počasí Konakli | Počasí Belek

Hlavní sezóna: červen, červenec, srpen a září

Vedlejší sezóna: květen a říjen

počasí Turecko
Klima v Turecku: v létě hodně teplo a slunečno
autor: Kıvanç Niş, flickr.com, CC BY 2.0

Počasí Egejská Riviéra

Egejská Riviéra tvoří jihozápadní pobřeží Turecka. Počasí tu je velice podobné tomu na Turecké Riviéře. Podnebí je rovněž typicky středomořské s horkými letními dny a s mírnými zimami, které jsou bohaté na srážky. Počasí se vyznačuje tím, že tu v zimě prší i 13 krát do měsíce (prosinec a leden).

Počasí v létě je velice teplé. Na Egejské Riviéře je i přes vysoké teploty vzduch o něco vlhčí, než na jižní tureckém pobřeží. Nejteplejší je přelom měsíců červenec a srpen, maximální denní teploty šplhají k 35°C. Toto je průměrná teplota vzduchu, respektive průměr z nejvyšších denních teplot naměřených v průběhu jednoho měsíce. Proto není výjimkou ani teplejší počasí.

Máte-li už vybranou dovolenou, přečtěte si o počasí ve vašem letovisku podrobně…

Počasí Bodrum | Počasí Marmaris | Počasí Icmeler | Počasí Fethiye

U každého letoviska je uvedena podrobná charakteristika počasí včetně průměrných teplot moře v jednotlivých měsících.

Hlavní sezóna na Egejské Riviéře: červen, červenec, srpen a září

Vedlejší sezóna: druhá polovina měsíce květen a první polovina měsíce říjen

Předpověď počasí pro Turecko

Níže uvádím aktuální předpověď počasí na 10 dní pro letovisko Side (Turecká Riviéra) a letovisko Bodrum (Egejská Riviéra):

       

Teplota moře v Turecku

Teplota mořské vody je úzce svázána s intenzitou slunečního svitu. Stručně lze říci, že teplota moře v Turecku je vysoká, hlavně v letních měsících, kdy v některých letoviscích dosahuje k 27°C (průměrná hodnota, která se může rok od roku lišit).

Nejteplejší je moře v marmariském zálivu (viz. dovolená Marmaris a dovolená Icmeler), kde na konci srpna šplhá až ke 28°C.

Pro úplnost informací uvádím teplotu moře pro Side a Bodrum v průběhu celého roku, opět se jedná o průměrné hodnoty, které vycházejí z dlouhodobých měření.

Teplota moře Side: leden (16°C), únor (16°C), březen (17°C), duben (19°C), květen (21°C), červen (25°C), červenec (27°C), srpen (28°C), září (27°C), říjen (25°C), listopad (20°C) a prosinec (18°C)

Teplota moře Bodrum: leden (17°C), únor (16°C), březen (17°C), duben (18°C), květen (20°C), červen (22°C), červenec (24°C), srpen (26°C), září (25°C), říjen (23°C), listopad (20°C) a prosinec (18°C)

Více informací o teplotě moře v Turecku.

Aktuální předpověď počasí
Dnes Zítra Pozítří
Jasno - počasí v Turecku, Alanya
Jasno
27°/20°
Jasno - počasí v Turecku, Alanya
Jasno
30°/20°
Jasno - počasí v Turecku, Alanya
Jasno
29°/19°
Teplota vzduchu přes den a v noci Podrobné informace o počasí v Turecku
Fotky z Turecka
Dovolená Alanya Fethiye Turecko
Istanbul Icmeler Turecko
Bodrum Marmaris Turecko
Last minute zájezdy
Titan Garden 8 730 Kč Dovolená Hotel Titan Garden Alanya, All inclusive, Last Minute 2020 Detail zájezdu > Hotel Kervan 7 336 Kč Dovolená Hotel Kervan Side, All inclusive, výborné hodnocení 88 % Detail zájezdu > Arcanus Resort 8 730 Kč Dovolená Hotel Arcanus Side, All inclusive, 8 dní, TOP nabídka Volné termíny > Skrýt
Zavřít  X Zavřít toto okno