Titan Garden 8 447 Kč Dovolená Hotel Titan Garden Alanya, All inclusive, Last minute Detail zájezdu > Hotel Kervan 7 356 Kč Dovolená Hotel Kervan Side, All inclusive, výborné hodnocení 86 % Detail zájezdu > Arcanus Resort 8 930 Kč Dovolená Hotel Arcanus Side, All inclusive, 8 dní, TOP nabídka Volné termíny >

Turecko Alanya

Letovisko Alanya, lokalita letní dovolené u moře přímo zaslíbená ✅ se řadí mezi nejatraktivnější a nejoblíbenější destinace, jež Turecko nabízí. Typické turecké město, které si stále zachovává svůj původní ráz a při tom nabízí veškerou potřebnou vybavenost a komfort, který se spolu s nádhernými a dlouhými písečnými plážemi stará o nezapomenutelný dovolenkový zážitek.

>> Dovolená v Alanyi: 8 dní s All Inclusive za 8 360 Kč

 

Letovisko Alanya

Město Alanya, leží ve východní části proslulé Turecké Riviéry, přibližně 160 kilometrů od větší Antalye. Archeologické vykopávky prokázaly, že tato oblast byla osídlena před neuvěřitelnými 20 000 lety. Alanya je typické pobřežní turecké město, ve kterém žije 95 000 obyvatel. Dovolená v Alanyi nabírá díky krásnému pobřeží, zázemí velkého letoviska a možnosti výletů do okolí, zcela unikátní rozměr.

alanya dovolená
Alanya – pohled na přístav
autor: Ozgurmulazimoglu, flickr.com

Letiště Alanya

Pojede-li do Turecka s některou z českých cestovních kanceláří, přímým spojem z Prahy, Brna nebo Ostravy, do Turecka doletíte za 3 hodiny, viz. doba letu do Turecka, většinou se společností Smartwings, Freebird nebo Onur Air).

Pozor.

Přistanete v Antalyi, nikoliv v Alanyi. Antalya, to je vstupní letiště pro celou oblast Turecké Riviéry. Z letiště potom do Vámi vybraného hotelu pojedete autobusem, cesta trvá 1 až 1,5 hodiny v závislosti na tom, v jakých oblastech a u kterých hotelů autobus cestou staví. Přečtěte si více o mezinárodním letišti Antalya.

Hrad v Alanyi

Dominantou nejen města, ale celé oblasti je zřícenina hradu, která se vypíná na mohutném útesu. Útes spolu s hradem tvoří jakousi hranici mezi západní a východní částí Alanye. Centrum města spolu s živým přístavem a pobřežními promenádami leží od hradu východně. Za přístavem začíná dlouhá pláž, která se táhne daleko až k obzoru. Druhá pláž je orientovaná západně od hradu. Opět se táhne neuvěřitelně daleko a je lemována parky a hotelovou zástavbou.

Výlet na mohutnou dominantu spolu s hradem na samém vršku doporučuji. Naskytne se Vám nádherný pohled na moře a především na dlouhé pláže a celé město. Nezdá se to, ale hrad je pěkně vysoko, proto zvažte, zda v teplém středomořském počasí šplhat pěšky až nahoru nebo se raději vyvést na vrchol autobusem. Dolů potom seběhnete daleko snadněji a budete se moci zastavit v některé z mnohých restaurací, kterými je svah otočený k přístavu doslova posetý. Pokud k vaší dovolené hrad neodmyslitelně patří, koukněte i na turecké letovisko Bodrum a tuniská letoviska Tabarka nebo Mahdia.

alanya turecko
Alanya – pohled na Kleopatřinu pláž
autor: Ozgurmulazimoglu, flickr.com

Pláže a koupání v Alanyi

Koupání v Alanyi jsem si nemohl vynachválit.

Obě místní pláže, jak ta východní, tak ta západní, tzv. Kleopatřina pláž, jsou široké, dlouhé a jemně písčité. Kleopatřina pláž se řadí mezi ty nejlepší pláže v Turecku vůbec. Nezapomenutelné je koupání v moři brzy po ránu, kdy na plážích nepotkáte ani živáčka. S přibývajícími hodinami se pláže naplní, ovšem jsou dostatečně velké na to, aby hravě pojmuly všechny návštěvníky.

Slunečníky a lehátka jsou na pláži vetšinou za poplatek. Některé hotely ovšem mají pro své hosty vyhrazené prostory, ve kterých jim lehátka a slunečníky poskytují bezplatně. Informujte se předem u své cestovní kanceláře. Pokud se Vám nechce za lehátka připlácet, vystačíte se se svoji vlastní osuškou a případně i slunečníkem.

Jakkoli se to zdá neuvěřitelné, moře i u tak poměrně velkého města jako je Alanya, je naprosto čisté. Navíc v některých dnech není vůbec výjimečný silný mořský příboj a poměrně velké vlny, které se zvedají těsně před pláží. Korespondují s tvarem mořského dna, keré je pár metrů pozvolné, ovšem potom se začne prudce svažovat.

Dovolená v Alanyi

Alanya je ideální místo pro letní dovolenou pro každého, kdo touží po nádherném moři, po dlouhých plážích, po podvečerních procházkách kolem přístavu a v nádherných parcích, které lemují místní pláže. Je to místo, které nabízí veškerý komfort a uspokojí každého, kdo nerad tráví dovolenou pouze v areálu hotelu, ale rád objevuje i přilehlé okolí. Aktuální výpis zájezdů s top poměrem kvality a ceny najdete ZDE.

Stručně k počasí v letovisku Alanya

V Alanyi je díky charakteru místního počasí dlouhá koupací sezóna (duben, květen, červen, červenec, srpen, září a říjen). Teplota moře v jižním Turecku dosahuje v červenci a srpnu 29 °C a denní teploty vzduchu šplhají k 38°C. O počasí v letovisku Alanya trochu podrobněji. Přikládám aktuální teplotní mapu včetně předpovědi počasí na 10 dní:

Aktuální předpověď počasí
Dnes Zítra Pozítří
Jasno - počasí v Turecku, Alanya
Jasno
27°/20°
Jasno - počasí v Turecku, Alanya
Jasno
30°/20°
Jasno - počasí v Turecku, Alanya
Jasno
29°/19°
Teplota vzduchu přes den a v noci Podrobné informace o počasí v Turecku
Fotky z Turecka
Dovolená Alanya Fethiye Turecko
Istanbul Icmeler Turecko
Bodrum Marmaris Turecko
Last minute zájezdy
Titan Garden 8 730 Kč Dovolená Hotel Titan Garden Alanya, All inclusive, Last Minute 2020 Detail zájezdu > Hotel Kervan 7 336 Kč Dovolená Hotel Kervan Side, All inclusive, výborné hodnocení 88 % Detail zájezdu > Arcanus Resort 8 730 Kč Dovolená Hotel Arcanus Side, All inclusive, 8 dní, TOP nabídka Volné termíny > Skrýt
Zavřít  X Zavřít toto okno