Titan Garden 8 447 Kč Dovolená Hotel Titan Garden Alanya, All inclusive, Last minute Detail zájezdu > Hotel Kervan 7 356 Kč Dovolená Hotel Kervan Side, All inclusive, výborné hodnocení 86 % Detail zájezdu > Arcanus Resort 8 930 Kč Dovolená Hotel Arcanus Side, All inclusive, 8 dní, TOP nabídka Volné termíny >

Pitná voda v Turecku

Jak je na tom Turecko s vodou? Je voda tekoucí z kohoutků pitná a pro středoevropana nezávadná? Nebo by se turista měl bát možných střevních potíží a před cestou se na ně raději připravit?

Ačkoliv by každý řekl, že Turecko je dost vyprahlá země a že tu problémy s kvalitou a se zásobami vody budou na denním pořádku, pěkně by se člověk touto úvahou mýlil. V Turecku je co se vody týče situace diametrálně odlišná od arabských zemí, jak od Tuniska (viz. pitná voda v Tunisku), tak od Egypta.

Navštivte letos písečné pláže Turecka. Máme zájezdy za 7 230 Kč

Nejen že je nezávadná, ale je jí všude dostatek.

Pitná voda

Vodu, která v Turecku teče z klasických vodovodů, se bát pít nemusíte. Voda je pitná. Ve vodě nejsou obsaženy škodlivé bakterii, který by lidem způsobovaly střevní potíže. Sice nejsem chemik, ale jsem přesvědčen, že složení místní vody je od té české trochu odlišné, ale nikoliv závadné. Z kohoutků v celém Turecku teče studená a dobrá voda, není třeba jí ani nijak ochucovat šťávami z prášku, je chutná v takové formě, v jaké si ji natočíte.

pitná voda v Turecku

Voda v Turecku je pitná, pít ji mohou bez obav i ty nejmenší děti
autor: audi_insperation, flickr.com, CC BY 2.0

Průjmy přímo vyvolané požitím turecké vody proto nehrozí. Pokud nějaké střevní potíže dostanete, buďte si jisti, že jsou vyvolány špatnou úpravou jídla, nikoliv vodou.

Voda v restauracích

V Turecku je běžné, že k jídlu Vám číšník přinese džbán plný vody. Toto pití je zdarma a není tak potřeba si jakékoliv další pití objednávat. Musím ale uvést na pravou míru, že tento zvyk se drží už spíš jen ve vnitrozemských částech. V oblastech, které jsou turisticky hojně navštěvované, hlavně v letoviscích na pobřeží (Kemer, Marmaris, Alanya apod.) toto bohužel už moc neplatí a vodu z kohoutku zdarma tu nedostanete. Vždy si o ní můžete říct, ale buďte si jisti, že Vám ji naúčtují.

Balená voda – cena v obchodech

Samozřejmě v jakémkoliv obchodě koupíte vodu balenou. Kupovat jí dennodenně ale není potřeba. Kupte si láhev na začátku vašeho pobytu a tu si doplňujte z kohoutků, ze studánek nebo z češme.

1,5 litr balené vody vychází na 1 TL (turecká lira), tedy asi 9 Kč.

Veřejné kohoutky češme

V Turecku je plno veřejných kohoutků, studánek a pítek. Ty se tu nazývají češme, což je výraz původně označující studánku, ale dnes se běžně používá pro všechny veřejné zdroje vody. Češme najdete skoro na každém významnějším místě, velmi často bývá u mešit, tam najdete kohoutek s vodou téměř vždy.

Nebojte se vodu z Češme pít, platí pro ni to samé, co jsem psal výše o vodě z kohoutku.

Jaký je tedy závěr? Voda v Turecku je pitná, řešit ji nemusíte, je jí tady dostatek.

Kam dál? Přečtěte si o počasí v Turecku nebo přejděte k výběru last minute zájezdu. Dovolenou do Turecka doporučuji hledat buď na tomto nebo na tomto internetovém serveru.

Aktuální předpověď počasí
Dnes Zítra Pozítří
Jasno - počasí v Turecku, Alanya
Jasno
27°/20°
Jasno - počasí v Turecku, Alanya
Jasno
30°/20°
Jasno - počasí v Turecku, Alanya
Jasno
29°/19°
Teplota vzduchu přes den a v noci Podrobné informace o počasí v Turecku
Fotky z Turecka
Dovolená Alanya Fethiye Turecko
Istanbul Icmeler Turecko
Bodrum Marmaris Turecko
Last minute zájezdy
Titan Garden 8 730 Kč Dovolená Hotel Titan Garden Alanya, All inclusive, Last Minute 2020 Detail zájezdu > Hotel Kervan 7 336 Kč Dovolená Hotel Kervan Side, All inclusive, výborné hodnocení 88 % Detail zájezdu > Arcanus Resort 8 730 Kč Dovolená Hotel Arcanus Side, All inclusive, 8 dní, TOP nabídka Volné termíny > Skrýt
Zavřít  X Zavřít toto okno