Titan Garden 8 447 Kč Dovolená Hotel Titan Garden Alanya, All inclusive, Last minute Detail zájezdu > Hotel Kervan 7 356 Kč Dovolená Hotel Kervan Side, All inclusive, výborné hodnocení 86 % Detail zájezdu > Arcanus Resort 8 930 Kč Dovolená Hotel Arcanus Side, All inclusive, 8 dní, TOP nabídka Volné termíny >

Turecko Side

Dovolená v Side je maximum, co Turecku může nabídnout. Ostatně Side je po letovisku Alanya druhou nejvyhledávanější tureckou přímořskou destinací vůbec. Oblast, kterou omývá teplé Středozemní moře přitahuje pozornost turistů nejen díky dlouhým plážím, ale atraktivita města je dána kombinací hned několika faktorů. Krom pláží to jsou velice zachovalé římské rozvaliny včetně velkého amfiteátru, přítomnost přístavu, skvělá turistická vybavenost a dobrý výchozí bod pro výlety po jižním Turecku. Mix, který ze Side, udělal během posledních 15 let nadmíru oblíbené letovisko.

Letovisko Side

Relativně malé městečko Side leží na jihotureckém pobřeží, přibližně uprostřed dovolenkové plážové oblasti zvané Turecká Riviéra. Leží na půli cesty mezi městy Antalya a Alanya, obě dvě pobřežní metropole jsou odsud vzdálené cca 75 kilometrů. Malé městečko leží na několik set metrů úzkém poloostrově, který je na svém jižním konci zakončen malým yachtovým přístavem. Z hlediska válení se na pláži je ideální pobřežní pás, který se od centra města táhne 10 kilometrů směrem na západ.

side dovolená

Side – antické památky
autor: Nick Irvine-Fortescue, flickr.com, CC BY 2.0

Staré centrum

Centrum Side se nachází na poloostrově, na kterém je soustředěna největší koncentrace starých památek. Vynechat byste neměli velký římský amfiteátr, někdy též nazývaný jako Dionýsův chrám. Amfiteátr vybudovaný ve druhém století leží v místech, kde poloostrov vybíhá z pevniny. Podobný amfiteátr jako v Side můžete navštívit v Bodrumu nebo u města Kos na stejnojmenném ostrově Kos. Za prohlédnutí stojí i jeho okolí, ve kterém také najdete mnoho pozůstatků z antické doby. Typické sloupy, staré zdi nebo polorozpadlé kamenné chodníky. Sice nejsou nijak udržované a tak zarůstají trávou i keřema, naopak jsou ale volně přístupné a tak, proč se tu mezi nimi neprojít a neudělat pár fotek, že?

Od amfiteátru směrem k přístavu je původní nízká zástavba, malé domy a penziony. Jak se člověk blíží k přístavu, síť ulic začíná být víc a víc nepravidelná až vejdete do úzkých uliček, za kterými se před Vámi otevře přístav Side. Přístav není veliký, pro turistické letovisko je typický. Nechybí přilehlá promenáda a plno obchůdků, restaurací a kaváren.

Hned vedle přístavu je Apolonův chrám, druhá velká antická památka. I zde je plno dochovaných vysokých bílých sloupů.

Hotelová zástavba v Side

Ačkoliv i pár malých hotýlků a penzionů je přímo ve starém městě, ta hlavní rekreační oblast se od poloostrova táhne po pobřeží směrem na východ. V těsné blízkosti pláže se v asi deseti kilometrovém pruhu nachází mnoho hotelů. Hotelů je tu hodně, ostatně to je patrné při pouhém pohledu na satelitní mapu, ale mají mezi sebou rozestupy. Většina z nich nemá více jak 5 pater, a tak žádným způsobem neruší váš dojem z pláže. Každý hotel má u sebe bazén, některé z nich jsou hodně členité, podobně jako v letovisku Belek. Hotely jsou zasazeny do parků a zavlažovaných zahrad, prostředí se tak zelená a působí svěže.

Ubytování v Side není stěsnané, je tu dostatek místa a relativně pěkný charakter hotelové zástavby mi navozovalo dojem dovolené v  Sousse a dovolené v Monastiru v Tunisku.

V Side a okolí je spousta hotelů, například: Turan Prince, Artemis,  Diamond Beach, Side CorollaDesire Beach,  Side Star Beach, Club Sun Flipper, Emirhan Hotel, Royal Atlantis Spa & Resort, Side Star Alexandria ClubOlympians Hotel´s Sport & SpaSelge Beach Resort,  Side Point, Crystal Admiral Resort Seher Sun Beach, Sultan of Side, Holiday Point & Spa, Jasmin Side a mnoho dalších. Podívejte se na jejich české recenze

A tady se můžete podívat na aktuální nabídku zájezdů do hotelů v Side.

Doprava do Side

První okamžiky dovolené v Turecku, pokud pojedete do Side, prožijete na letišti Antalya. O letišti jsem víc napsal zde. Trasfer z letiště je pohodlný a poměrně rychlý. Letiště odsud leží pouhých 60 kilometrů.

Výhodné je se v Side ubytovat v blízkosti starého města, tak abyste do něj byli schopni po pláži nebo po silnici dojít. Krom barevného turistického vláčku jsem tu totiž neviděl žádnou formu dopravy, která by pendlovala mezi hotely a centrem.

side turecko

Side – pláž a Středozemní moře
autor: NZR, flickr.com, CC BY-NC-SA 2.0

Side – pláže a koupání

Dovolená v Side a v jeho okolí se tráví v podstatě na jedné ze tří pláží. Ta hlavní je lemována hotely a táhne se západním směrem od přístavu. Pláž je dlouhá, poměrně široká, je tu tedy prostor pro všechny. Všechny pláže jsou písečné, občas tu narazíte na směs drobných kamínků a mušlí, které se v určitých místech vyskytují v pruzích, tak jak je vyplavilo moře při svém přílivu. Na pláži je dostatek lehátek a slunečníků. Většina z nich patří vždy konkrétnímu hotelu a hosté je tak mají zdarma. Na pláži jsou i sprchy, většinou už ale v areálech konkrétních hotelů.

Druhá pláž je malá, přímo na poloostrově. Vzhledem ke své velikosti je na ní většinou dost lidí, převážně těch, kteří jsou ubytováni v penzionech ve starém městě.

Třetí pláž je opět nádherná a velice dlouhá. Táhne se podél pobřeží na východ. Vzhledem k její špatné přístupnosti na ní nejsou lidi, nejsou u ní ani žádné hotely a nevede kolem ní silnice. Je to místo pro romantickou celodenní procházku podél moře. V keřích za pláží je pár starých antických zdí.

Dovolená v Side

Skvěle vybavené letovisko Side je pro pohodovou letní dovolenou jako stvořené. Dovolená v Side je hezká, jak na válečku u moře, tak na prohlídku dva tisíce let starých staveb. I přes slušnou vyhledávanost a oblíbenost tohoto letoviska tu je hezky. Pokud jste flexibilní nebo už byste rádi co nevidět na dovolenou vyrazili, doporučuji se podívat na seznam last minute zájezdů do Turecka. Jinak koukněte na přehledný seznam zájezdů do Side nabízených všemi českými cestovkami zde.

Stručně k počasí v letovisku Konakli

Letní počasí v Side je charakteristické následujícími hodnotami: denní teplota vzduchu až 38 °C, teplota moře až 27 °C. Hodnoty samozřejmě platí pro tu pravou sezónu (červenec, srpen), v ostatních měsících (květen, červen, září a říjen) tu je denní teplota snesitelnější a moře víc osvěžující.

Tady jsou obecné informace o počasí v Turecku a tady jsou informace o teplotě moře v Turecku.

Předpověď počasí pro letovisko na následujících šest dní:

The location could not be found.

Pokud vás zajímají i jiné středomořské destinace, tak doporučuji osvědčené Řecko (Řecko last minute) nebo dovolenou v zemi plné dlouhých písečných pláží, v Tunisku (Tunisko last minute).

Aktuální předpověď počasí
Dnes Zítra Pozítří
Jasno - počasí v Turecku, Alanya
Jasno
27°/20°
Jasno - počasí v Turecku, Alanya
Jasno
30°/20°
Jasno - počasí v Turecku, Alanya
Jasno
29°/19°
Teplota vzduchu přes den a v noci Podrobné informace o počasí v Turecku
Fotky z Turecka
Dovolená Alanya Fethiye Turecko
Istanbul Icmeler Turecko
Bodrum Marmaris Turecko
Last minute zájezdy
Titan Garden 8 730 Kč Dovolená Hotel Titan Garden Alanya, All inclusive, Last Minute 2020 Detail zájezdu > Hotel Kervan 7 336 Kč Dovolená Hotel Kervan Side, All inclusive, výborné hodnocení 88 % Detail zájezdu > Arcanus Resort 8 730 Kč Dovolená Hotel Arcanus Side, All inclusive, 8 dní, TOP nabídka Volné termíny > Skrýt
Zavřít  X Zavřít toto okno