Titan Garden 8 447 Kč Dovolená Hotel Titan Garden Alanya, All inclusive, Last minute Detail zájezdu > Hotel Kervan 7 356 Kč Dovolená Hotel Kervan Side, All inclusive, výborné hodnocení 86 % Detail zájezdu > Arcanus Resort 8 930 Kč Dovolená Hotel Arcanus Side, All inclusive, 8 dní, TOP nabídka Volné termíny >

Ramadán 2020 v Turecku

Protože je Turecko silně muslimská země, tak i zde na konci jara 2020 (v dubnu a v květnu) výrazně ovlivní život místních nejvýznamnější muslimský svátek – Ramadán.

  • Čím se tento svátek vyznačuje a co to vlastně ramadán je?
  • Na které dny ramadán v roce 2020 připadá?
  • A bude mít nějaký vliv na bezstarostný průběh dovolené v Turecku?

Pojďme to vzít pěkně po pořádku…

Co to Ramadán je?

Ramadán je postní měsíc, devátý měsíc muslimského kalendáře. Vzhledem k tomu, že muslimský kalendář není pevný, ale odvíjí se od polohy Měsíce, je to kalendář lunární, připadá ramadán každoročně na jinou část roku.

Půst patří mezi pět základních pilířů islámu, proto je ramadánu přisuzována taková důležitost. Muslimové se v období Ramadánu postí v době od východu do západu slunce. Dodržuje-li člověk tento svátek striktně, potom by v době půstu neměl jíst, neměl by ani pít, zakázáno je i kouření a pohlavní styk. Po západě slunce následuje modlitba, po které se již člověk může dosyta najíst a napít se.

Na jaké dny ramadán v roce 2020 připadá?

Začíná, když je spatřen srpek nového měsíce.

Ramadán 2020 začíná 24. dubna a končí 23. května.

Je to tedy o 10 dní dříve, než ramadán v roce 2019 (6. května až 4. června).

Kde všude se svátek slaví?

Protože je ramadán muslimský svátek, dodržuje se a slaví se ve všech muslimských zemích, do kterých patří i Turecko, Tunisko a Egypt. Striktnost jeho dodržování se země od země liší. Ramadán v Turecku okem západního turisty není tolik viditelný, ramadán v Egyptě a ramadán v Tunisku místní muslimové dodržují více.

Půjdeme-li ale dál na východ, tím více tento postní měsíc ovlivňuje běh celé společnosti. Poměrně striktně je dodržován ramadán v Dubaji.

Vliv na dovolenou

Turisté se bát ramadánu nemusí, neplynou z něho výrazná omezení. Někteří turisté toto období k své dovolené u moře a ke svému pobytu v muslimských zemích naopak přímo vyhledávají, blíže se tak seznámí s muslimskou kulturou a s večerní ramadánovou atmosférou.

Situace v Turecku je taková, že přímořská letoviska nejsou tímto svátkem dotčená prakticky vůbec a všechny hotely fungují bez omezení, ve výjimečných případech se akorát občas nepodává alkohol. Přes den může být omezen provoz některých restaurací a obchodů, ale zejména v turistických lokalitách Turecka (Alanya, Belek, Kemer aj.) je toto velice ojedinělý jev. Ve vnitrozemských částech Turecka narazíte na zavřené restaurace častěji.

O oslavách v Tunisku a jeho vlivu na dovolenou v této severoafrické zemi píši zde: ramadán v Tunisku.

Některé obchody mohou být zavřené přes den, jiné naopak v době večerních motliteb tak, aby muslimové mohli navštívit mešity. Potom obchody opět otevírají.

Již jsem naznačil, že ramadán ve Spojených arabských emirátech se dodržuje přísněji. Ale ani zde v hotelech žádná omezení nečekejte.

V roce 2020 připadá ramadán na samý začátek turistické sezóny, na období, kdy už je v Turecku dost teplo, což ve spojení s celodenním půstem není pro Muslimy ideální vyhlídka. Naopak turistů se tento svátek prakticky nedotkne. Osobně nevidím důvod k tomu dovolenou z důvodu ramadánu odkládat.

Aktuální předpověď počasí
Dnes Zítra Pozítří
Jasno - počasí v Turecku, Alanya
Jasno
27°/20°
Jasno - počasí v Turecku, Alanya
Jasno
30°/20°
Jasno - počasí v Turecku, Alanya
Jasno
29°/19°
Teplota vzduchu přes den a v noci Podrobné informace o počasí v Turecku
Fotky z Turecka
Dovolená Alanya Fethiye Turecko
Istanbul Icmeler Turecko
Bodrum Marmaris Turecko
Last minute zájezdy
Titan Garden 8 730 Kč Dovolená Hotel Titan Garden Alanya, All inclusive, Last Minute 2020 Detail zájezdu > Hotel Kervan 7 336 Kč Dovolená Hotel Kervan Side, All inclusive, výborné hodnocení 88 % Detail zájezdu > Arcanus Resort 8 730 Kč Dovolená Hotel Arcanus Side, All inclusive, 8 dní, TOP nabídka Volné termíny > Skrýt
Zavřít  X Zavřít toto okno