Titan Garden 8 447 Kč Dovolená Hotel Titan Garden Alanya, All inclusive, Last minute Detail zájezdu > Hotel Kervan 7 356 Kč Dovolená Hotel Kervan Side, All inclusive, výborné hodnocení 86 % Detail zájezdu > Arcanus Resort 8 930 Kč Dovolená Hotel Arcanus Side, All inclusive, 8 dní, TOP nabídka Volné termíny >

Turecko Antalya

Dovolená přímo v jednom z tureckých velkoměst? Proč ne, nudit se tu nebudete. Antalya je největší metropolí na celém jižním tureckém pobřeží. Leží ve středu tzv. Turecké Riviéry a pro většinu turistů mířících na dovolenou do některého z jihotureckých letovisek představuje vstupní bránu do země. Ačkoliv při pohledu z letadla působí metropolitní oblast Antalye velice mohutně a jednolitě kvůli téměř identické architektuře ve všech koutech města, při bližším pohledu zjistíte, že je to velmi pěkné město, které má turistům rozhodně co nabídnout. Na prvním místě jsou to nádherné a na tak velké město překvapivě čisté pláže, pozornost turistů přitahují i místní vodopády a hlavně staré město s přístavem.

Letovisko Antalya

Antalya je dvoumilionové město, tak velké „letovisko“ jen tak někde nenajdete. Pozor, nepleťte si Antalyu s Alanyí, jsou dvě odlišná města, i když charakterem svých pobřeží se celkem podobají. Alanya je letovisko ve východní části Turecké riviéry, cca 115 kilometrů od Antalye.

Město Antalya si zjednodušeně můžeme rozdělit na několik základních celků, na staré centrum ležící u pobřeží, na pobřežní oblasti Lara (na východ od centra) a Konyaalti (na západ od centra) a na zbytek města, který sahá daleko do vnitrozemí a až na výjimky není pro turisty zajímavý. Jeho architekrura je totiž všude jedna a ta samá, pěti až šesti patrové do šediva zbarvené domy. Netvrdím, že tuto čtvrť není třeba navštívit, ba naopak, tu pravou tureckou Antalyi byste jinak nepoznali, ale bohatě stačí jedna procházka nebo projížďka.

antalya dovolená

Pohled na pláž Konyaalti, Antalya
autor: Toni Birrer, flickr.com, CC BY-SA 2.0

Přírodní poměry v Antalyi

Podobně jako sousední letovisko Kemer, i Antalya má nezapomenutelnou scenérii. Na jedné straně je omývána tmavě modrým Středozemním mořem, ale hned za městem se zvedá mohutné pohoří Taurus. Kopce se tu hned u moře zvedají do neuvěřitelné výšky dvou až dvou a půl tisíce metrů. Pobřežní oblast kolem starého centra Antalye není pro koupání ideální. Město tu totiž stojí na relativně vysokých útesech, místy dolů k moři vedou schody k malým plážím, ale kvůli ním přeci na dovolenou nebudete hastrošit tak daleko jako je Turecká Riviéra. Pláže vybízející ke koupání leží jak východním, tak západním směrem od centra. Víc o nich níže…

Centrum Antalye

Antalya byla založena ve 2. století př.n.l. V původně řeckém městě, ostatně Řekové zde pobývali až do 20. století, je řecká architektura znát na první pohled. Město začalo vznikat kolem malého přístavu, z kterého je dnes kouzelné místo pro romantickou procházku. Původní domy jsou rozeseté do kopcovitého terénu kolem přístavu, protože přístav je jak z východu, tak ze západu semknutý mezi 40 metrů vysoké útesy. Dnes v klikatých a úzkých uličkách starého města najdete mnoho rodinných penzionů, kaváren i restaurací.

Pláže a koupání v Antalyi

Na koupání jsou nejlepší pobřežní části města Lara a Konyaalti. Lara je čtvrť, která se táhne podél pobřeží daleko na východ. A právě na jejím východním konci začíná dlouhá písečná pláž, na jejíž konec ani nedohlédnete. U ní jsou vybudované hotely a oblast je tak turisticky velmi oblíbená. Nutno dodat, že tato lokalita je už celkem daleko od starého města, 10 kilometrů od něj a tedy nepřipadá v úvahu, abyste došli odsud až tam.

Daleko blíž k přístavu je z pláže Konyaalti. Na ni se musíte vydat od přístavu procházkou po útesech a po zhruba kilometru šlapání se ráz pobřeží zklidní, útesy zmizí a před Vámi se otevře další nádherná písečná pláž. Její kulisu dotváří i zelenající se parky, které ji lemují, a tak při opalování na pláži zcela ztratíte pocit, že jste v dvoumilionové metropoli. Máte-li možnost výběru, volte ubytování u pláže Konyaalti, dovolená tu stojí za to.

Tak jako to na plážích na Turecké riviéře bývá zvykem, i zde je pozvolný vstup do moře a moře vás zde překvapí svoji čistotou. Je až neuvěřitelné, že moře u tak velkého města jako je Antalya může stejně čisté jako v Marmarisu (marmaris last minute) nebo na řeckých jónských ostrovech Lefkadě, Zakynthosu, Kefalonia a Korfu.

antalya turecko

Dudenské vodopády, Antalya
autor: Anton Fomkin, flickr.com, CC BY 2.0

Vodopády ve čtvrti Lara

Nenechte si utéct podívanou na mohutné proudy vody padající z útesů do moře. Vodopády Düdensee vysoké 45 metrů je možné pozorovat jak z pobřeží tak přilehlé vodní hladiny. Není ale vůbec nutné podnikat předražené výlety lodí z přístavu ze starého město, pohled ze shora z parků, je naprosto dostačující.

Letiště Antalya

V Antalyi je mezinárodní letiště, které krom pravidelných linek odbavuje i všechny charterové lety mířící na Tureckou riviéru. O Letišti Antalya píši podrobně zde.

Dovolená v Antalya

Dovolená v Antalyi je výbornou volbou pro všechny, kteří rádi kombinují koupání na krásných plážích s výlety do města i jeho okolí. Vyrazit můžete na prohlídku blízkého letoviska Side, milovníci přírody ocení blízkost hor s mohutnými kaňony i vodopády. Zájezdy do Antalye zde. Cenově výhodné nabídky se snažím pravidelně publikovat na hlavní stránce, koukněte taky na Last Minute zájezdy do Turecka a nebo přímo na last minute Antalya.

Stručně k počasí v letovisku Antalya

Podrobně o počasí Antalya zde. Tam najdete průměrné teploty v jednotlivých měsících, včetně teplot moře. Kdy se sem jezdí na dovolenou k moři? V měsících květen, červen, červenec, srpen, září a říjen, nejvyšší letní denní teploty vzduchu dosahují 38°C, teploty moře velmi příjemných 27°C.

Předpověď počasí pro letovisko na následujících šest dní:

The location could not be found.

 

Aktuální předpověď počasí
Dnes Zítra Pozítří
Jasno - počasí v Turecku, Alanya
Jasno
27°/20°
Jasno - počasí v Turecku, Alanya
Jasno
30°/20°
Jasno - počasí v Turecku, Alanya
Jasno
29°/19°
Teplota vzduchu přes den a v noci Podrobné informace o počasí v Turecku
Fotky z Turecka
Dovolená Alanya Fethiye Turecko
Istanbul Icmeler Turecko
Bodrum Marmaris Turecko
Last minute zájezdy
Titan Garden 8 730 Kč Dovolená Hotel Titan Garden Alanya, All inclusive, Last Minute 2020 Detail zájezdu > Hotel Kervan 7 336 Kč Dovolená Hotel Kervan Side, All inclusive, výborné hodnocení 88 % Detail zájezdu > Arcanus Resort 8 730 Kč Dovolená Hotel Arcanus Side, All inclusive, 8 dní, TOP nabídka Volné termíny > Skrýt
Zavřít  X Zavřít toto okno