Titan Garden 8 447 Kč Dovolená Hotel Titan Garden Alanya, All inclusive, Last minute Detail zájezdu > Hotel Kervan 7 356 Kč Dovolená Hotel Kervan Side, All inclusive, výborné hodnocení 86 % Detail zájezdu > Arcanus Resort 8 930 Kč Dovolená Hotel Arcanus Side, All inclusive, 8 dní, TOP nabídka Volné termíny >

Turecko - dovolená a last minute zájezdy

Turecko, země rozprostírající se na dvou kontinentech, země plná kontrastů a národnostních menšin, ale především oblíbená dovolenková destinace. Není se vůbec čemu divit, kombinace velkého počtu letovisek, nádherných pláží a nebývale čistého moře, to vše jsou předpoklady k tomu, aby dovolená zde proběhla tak jak má a stala se příjemným zážitkem.

Objevit kouzlo Turecka vyráží rok od roku čím dál tím víc i českých turistů a příště možná i vy oželíte dovolenou v Řecku a zamíříte o kus dál na východ, do Turecka. Je nesmysl bát se toho, že Turecko je velká neznámá, že je to divočina a necivilizovaná země. Však právě kvůli tomu píšu tyto stránky, zaměřuji se hlavně na informace, dbám na to, abych přiblížil charakter pláží a nebojím se vypíchnout i ty stinné stránky. Pojďme na to.

Pohled na letovisko Alanya, dovolená v Turecku
Pohled na letovisko Alanya
autor: Ozgurmulazimoglu, wikipedia.org, CC BY-SA 3.0

Turecko - kam přesně jet?

Ačkoliv je Turecko omýváno hned třemi moři, Černým ze severu, Egejským ze západu a Středozemním z jihu, co se zájezdů k moři týče, jezdí se hlavně na jižní a západní pobřeží, právě sem létají přímé spoje z Prahy, Brna, Ostravy, ale i z Pardubic a z Karlových Varů a právě do těchto míst nabízí cestovky nejvíc zájezdů. V Turecku jsou dvě hlavní dovolenkové oblasti: Turecká Riviéra (jih a jihozápad) a Egejská Riviéra (západ). Jsou sice vedle sebe, ale dost se navzájem liší.

Turecká Riviéra

Turecká riviéra je typická svými dlouhými a širokými plážemi, většina z nich je orientovaná přímo na jih. Pláže jsou až na výjimky písečné, moře je čisté, někdy tu jsou vlny. V létě je tu hodně teplo, teploty atakují 40 °C. Koupací sezóna je dlouhá (květen až říjen). Nejoblíbenější letoviska jsou bezesporu Alanya a Side. Je tu ale mnoho dalších, menších: Konakli, Kemer, Belek.

Egejská Riviéra

Egejská Riviéra je jiná, je víc zelená, je tu hodně zálivů, pobřeží není moc otevřené. Dost se podobá Řecku. Je tu mírně "chladněji", i tak se tu v létě pořádně ohřejete. Teplota moře v červenci 26°C. Pláže nejsou jemně písčité, většinou písek s malými oblázky. I tady je hodně letovisek, např: Marmaris, Fethiye nebo Bodrum.

Jaká je dovolená v Turecku?

Proč jet na dovolenou do Turecka? Výhody rozhodně převažují nad nevýhodami.

Za prvé: Zájezdy jsou levné. V Turecku je obecně lacině. Logicky však pobřežní letoviska patří k těm dražším lokalitám v Turecku, jmenovitě např. letovisko Marmaris, i tak je ve většině z nich levněji než v ČR. Zajímá-li vás konkrétní výše cen, koukněte na ceny v Turecku.

Za druhé: Je tu bezpečně. V Turecku se nekrade a policie tu má poměrně silnou pozici.

Turecko Last Minute Dovolená
Pláž Ölüdeniz u letoviska Fethiye
autor: Ozgurmulazimoglu, commons.wikimedia.org, CC BY 3.0

Za třetí: Voda je pitná. Co se pitné vody týče, na rozdíl od Egypta nebo Tuniska je Turecko v tomto ohledu bezproblémové.

Za čvrté: Hezké pláže a čisté moře. Pláže jsou udržované a čisté, tím je proslulý třeba Belek nebo Kemer. Sice v Alanyi jsem sem tam odpadek v písku viděl, nebyla to ale žádná tragédie. Moře je tu všude opravdu čisté, na Egejské Riviéře zcela identické s řeckými ostrovy.

Za páté: Hodně zajímavostí a památek. Mnoho antických památek je přímo v letoviscích (např. Bodrum, Side a Alanya), rovněž doporučuji návštěvu Düdenské vodopády, Pamukkale, Národní park Köprülü, starý div světa Artemidin chrám v Efesu a mnoho dalších...

Turecko a last minute zájezdy

Do Turecka je každoročně jeden z největších výběrů last minute zájezdů. Sice cestovky rádi označují jako last minute zájezdy už dva měsíce před odletem na dovolenou, nedělejte si ale naděje, že u takových ušetříte. Daleko lepší je si počkat a kupovat cca 5 dní před plánovaným odletem, sleva 30% je u takových rezervací standardní. Více o této problematice na Turecko last minute dovolená.

Turecko: aktuální nabídka levných dovolených a last minute zájezdů, ale i aktuální dění v Turecku obecně...
Aktuální předpověď počasí
Dnes Zítra Pozítří
Jasno - počasí v Turecku, Alanya
Jasno
27°/20°
Jasno - počasí v Turecku, Alanya
Jasno
30°/20°
Jasno - počasí v Turecku, Alanya
Jasno
29°/19°
Teplota vzduchu přes den a v noci Podrobné informace o počasí v Turecku
Fotky z Turecka
Dovolená Alanya Fethiye Turecko
Istanbul Icmeler Turecko
Bodrum Marmaris Turecko
Last minute zájezdy
Titan Garden 8 730 Kč Dovolená Hotel Titan Garden Alanya, All inclusive, Last Minute 2020 Detail zájezdu > Hotel Kervan 7 336 Kč Dovolená Hotel Kervan Side, All inclusive, výborné hodnocení 88 % Detail zájezdu > Arcanus Resort 8 730 Kč Dovolená Hotel Arcanus Side, All inclusive, 8 dní, TOP nabídka Volné termíny > Skrýt
Zavřít  X Zavřít toto okno